Élménybeszámoló a szakkollégiumi csapatépítő hétvégéről

2024. augusztus 30. és szeptember 1. között került megrendezésre a Debreceni Szent László Katolikus Szakkollégium hagyományos csapatépítő hétvégéje, amelynek fő célja az volt, hogy az újonnan érkező és a régebb óta itt élő hallgatók megismerjék egymást és a ház szabályait, ezáltal a kollégiumi közösség már a tanév kezdetén erős alapokon nyugodjon. A program péntektől vasárnapig tartott, és a szervezők idén is mindent megtettek annak érdekében, hogy minél változatosabb három napban legyen része a kollégistáknak. A hétvége során a hallgatók különféle szakmai, közösségi és hitéleti programokon vehettek részt, amelyek a lelki feltöltődést is elősegítették. Az alábbiakban a résztvevők beszámolóját olvashatjuk.

Péntek este „Ice Breaking Partyval” vette kezdetét az esemény, ahol az ismerkedésé volt a főszerep, miközben a kollégium régebb óta itt lakó tagjai elkészítették a közös vacsorát. Az első kézfogásokat követően hamar feloldódott a hangulat, melyhez hozzájárultak a KoliBand férfikülönítményének dicsőítő dalai. Újdonságként Sümegi Ákos pincészete látogatott meg minket, hogy borkóstolót tartva mutassák be nekünk a szekszárdi borvidék és a borkészítés főbb jellemzőit. Ezt követte a vacsora, majd az éjszakába nyúló közös dicsőítés.

Szombaton közös reggeli imán vettünk részt, ahol felolvastuk a napi evangéliumot is, amely a talentumokról szóló példabeszéd volt. Ezt a délelőtt folyamán hivatalos tájékoztató követte, Márta László igazgató úr hivatalosan is  megnyitotta a szakkollégiumi évünket, majd pár gondolatot osztott meg velünk többek között a hivatásról, a bátorságról és a talentumainkról, hiszen ezek a témák a mi életkorunkban kiemelkedő jelentőséggel bírnak. Tanár úr igyekezett minket motiválni az egyetem komolyan vételére és a szakkollégiumi élet aktív megélésére, meghatározta a kollégium három alappillérét (hit, szakmaiság, közösség), valamint felolvasott egy, a beszédéhez illő tanévnyitó imádságot is. Ezután ismertetésre kerültek a házirend főbb pontjai, illetve a félév pontos menete és a szakkollégiumi szakmai program teljesítésének feltételei.

A közös ebédet megelőzően Kálmán József atya tartott nekünk előadást arról, hogy pontosan kiknek is láthatjuk mi magunkat, mi befolyásolhat minket ebben a látásmódunkban. Kitért a napi evangéliumra reflektálva tehetségünk sokoldalú kibontakozásának lehetőségeire, továbbá kiemelte, hogy férfiasságunk egyik fő meghatározó eleme a feltétel nélküli kitartás, amelynek következtében a nehézségek ellenére eredményesek lehetünk.

A délután egy kötetlenebb, egymás megismerését célzó programot tartogatott számunkra. Korábbi kollégistánk, Orbán Balázs okleveles pszichológus vezetésével különféle csapatépítő játékokat játszottunk. Többek között feladatunk volt egy új, még néptelen bolygó törvényeinek felállítása, továbbá egy igazgató úr igényeit figyelembe vevő étterem teljes működési struktúrájának megtervezése. Természetesen páros beszélgetésekre is maradt idő, huszonnégy – nagyrészt szokatlan – kérdést tehettünk fel a másiknak, akiknek így rejtettebb oldalát is megismerhettük.

Kora este rendhagyó módon a kollégium hátsó kertjében tartottuk meg évnyitó Veni Sancte szentmisénket, amely a hétvége csúcspontja volt. A Legszentebb Áldozatot Németh István püspöki titkár atya mutatta be, aki prédikációjában kiemelte azokat a fő okokat, amelyek miatt otthagyják a hallgatók az egyetemet, hogy mindeközben tudatosítsa bennünk, hogy számunkra a Jézusba vetett személyes hit tud támaszt nyújtani bármilyen körülmény közepette.

Az eseményt megtisztelte jelenlétével Kovács István, az Egyházmegyei Katolikus Iskolák Főhatóságának igazgatója is, aki a szentmise végén tartott rövid köszöntőjében saját életéből merített példákkal igyekezett motiválni minket a szakkollégiumi élet aktív megélésére. A közös vacsorát követően fakultatív programokon kapcsolódhattunk ki. Többen sétáltak egyet a Nagyerdőn, míg páran parázs hangulatú pingpongmeccset rendeztek a mélygarázsban.

Vasárnap reggelünket a reggeli zsolozsmával (Laudes) kezdtük a kápolnában, majd a délelőtt folyamán Radnai Zsuzsa mentálhigiénés szakember tartott nekünk önismereti tréninget az udvaron. A foglalkozás során szükség volt a kreativitásunkra és a türelmünkre is, ahogy a már említett kitartás is jelentős szerepet játszott abban, hogy sikeresen abszolváljuk a különféle feladatokat. Többek között spagettitésztából és egyéb hozzávalókból kellett tornyot építenünk megadott idő alatt, valamint interaktív bingót is játszottunk. A közös hétvége egy igazán jó hangulatú ebéddel zárult.

Összességében elmondható, hogy az idei csapatépítő alkalom ismét remekül sikerült, és minden résztvevő számára értékes élményekkel szolgált. Az eseményen a három alappillér minden eleme kibontakozott és fejlődött, hiszen a hitéleti és a szakmai programok a közösség összetartását erősítették. Vasárnap délután mindenki feltöltődve és új élményekkel gazdagodva térhetett vissza mindennapi teendőihez, várva a következő közös szakkollégiumi eseményt.

A cikk szerzői: Kovács Kristóf Ákos és Birkés László kollégisták